AKCE: Seminář středoevropského filmu 2003

MAĎARSKÉ KULTURNÍ STŘEDISKO V PRAZE
POLSKÝ INSTITUT V PRAZE
SLOVENSKÝ INSTITUT V PRAZE
FILMOVÝ KLUB ČVUT PRAHA
Vás srdečně zvou

ve dnech 16. - 19. října 2003


na přehlídku


SOUČASNÁ FILMOVÁ TVORBA

STŘEDNÍ EVROPA


v prostorách Maďarského kulturního střediska

Hosté přehlídky:

György Cserhalmi
Aňa Geislerová
Ondřej Trojan
Yvonne Vavrová
Zsombor Dyga
György Durst
Juraj Nvota
Andrzej Barański
Madla Zimová
Karel Zima
Radim Valák
Viktor Kopasz

__________

Simultánní tlumočení do češtiny

Účastnický poplatek na celou akci 200,- Kč,
na jednotlivé dny 70,- Kč
_________

Maďarské kulturní středisko, Rytířská 25-27, Praha 1

Za laskavého přispění Ministerstva kultury ČR

čtvrtek 16.10.

16,00 LÁSKA MIMO ZÁKON
(M) 90´
17,45 TÝDEN V PEŠTI A V BUDÍNĚ
(M) 90´
19,30 VŠECHNO NEJLEPŠÍ
(M) 99´
21,30 PO KOM JSEM
(P) 59´
22,30 66 SEZON
(SR) 86´

pátek 17.10.

10,00 RODNÁ ZEMĚ
(P) 26´
           TAJNÉ FILMY POLSKÉ STÁTNÍ BEZPEČNOSTI
(P) 35´
11,15 MOJE PEČENÁ KUŘATA
(P) 63´
12,30 ZOBÁKEM A PAŘÁTEM
(P) 52´
14,00 HOUŠTINA
(M) 95´
16,00 VAGABUND
(M) 97´
18,00 KRUTÉ RADOSTI
(SR) 104´
20,30 BRÁCHA
(M) 85´
22,30 ANDĚL V KRAKOVĚ
(P) 83´

sobota 18.10.

10,30 VSTÁVEJ, KÁMO, NESPI
(M) 85´
12,30 DUŠIČKY
(P) 75´
15,00 POSLEDNÍ VÝKŘIK!...(módy)
(SR) 40´
           KRÁL JE NAHÝ
(SR) 26´
           SLUHOVÉ OBRAZŮ
(SR) 26´
17,30 ŽELARY
(ČR) 150´
21,30 SHADOW PLAY
(ČR) 6´
           MOVIE
(ČR) 88´
23,30 TANČÍRNA
(M) 46´

neděle 19.10.

10,00 AUTOBUS
(M) 100´
12,00 EUKALYPTUS
(P) 72´
13,30 RÓZSOVY PÍSNĚ
(M) 98´
15,30 RINALDO
(M) 83´


ANDĚL V KRAKOVĚ
(Anioł w Krakowie), 2002 (P) 83 min.
Režie: Artur Więcek "Baron"
Hrají: Krzysztof Globisz, Ewa Kaim, Kamil Bera
Komedie o osudech anděla, který je za špatné chování (příliš časté návštěvy v očistci a zalíbení v rock-and-rollu) vypovězen z nebe na Zemi, kde má každý den vykonat alespoň jeden dobrý skutek. Místem jeho přistání má být "Holland", ale omylem přistane ve zcela jiné zemi: "Poland". Hned ze začátku ve svém působišti Krakově tento neotřelý a "neandělský" hrdina zachrání rozpadající se manželství. Navazuje také přátelství s prodavačkou grilovaných klobás Hankou. Nebo snad půjde o něco víc?

ANGELUS
(Angelus), 2001 (P) 106 min.
Polsko (2001) režie: Lech J. Majewski
Hrají: Jan Siodlaczek, Paweł Steinert, Daniel Skowronek, Małgorzata Madejowská
mluveno polsky (slezský dialekt), české titulky
Skutečnými událostmi inspirované příhody skupiny hornoslezských havířů, členů okultní obce, kteří se pomocí duchovních sil snaží zachránit svět. V časech střídání fašistického režimu se stalinovským kultem osobnosti se této společensky izolované skupině podařilo vytvořit neobvyklou oázu duchovní svobody.
Zvláštní vyprávění, které ve formě bizarní komedie navazuje na odkazy magického realizmu se odehrává v hornickém městečku Janov a vyniká nejen groteskní stylizací, ale i využitím naivistické poetiky, s jejíž pomocí nahlíží na bolestné kapitoly novodobých polských dějin.
čtvrtek 16. října v 19:45 Filmový klub ČVUT, Technická 2, Praha 6 - Dejvice

AUTOBUS
(Jött egy busz), 2002 (M) 100 min.
Režie: Árpád Schilling, Ferenc Török, Viktor Bodó, György Pálfi, Kornél Mundruczó
Hrají: Michelle Wild, Zsolt Anger, Viktor Nagy, Imre Csuja, Réka Pelsőczy, Nóra Parti, Gyögy Gazsó, Károly Hajduk, László Gálffi, Péter Haumann, Kata Farkas, Orsolya Tóth, Tamás Kóbor, Ildikó Cserna
Autobus je volným spojením pěti filmových skečů, společné mají jen to, že v každém z nich hraje nějakou roli autobus budapešťské městské linky. Tyto minifilmy mají zcela odlišnou atmosféru, styl i žánr. Talentovaní mladí režiséři je natočili s přátelskou a odbornou podporou Miklóse Jancsóa, který byl také autorem tohoto nápadu.

BRÁCHA
(Tesó), 2003 (M) 85 min.
Režie: Zsombor Dyga
Hrají: Gábor Welker, Zoltán Schmied, Ferenc Elek, Anna Bognár, Lajos Kovács
V sídlištním bytě spolu žijí dva bratři. Třiadvacetiletý bezelstný Artin s mentalitou puberťáka je blázen do rockové muziky, jeho sexem posedlý starší bratr píše pornografickou literaturu. Jednoho dne zdědí bratři další byt a také se objeví nová dívka...
Komu co připadne? Již Shakespeare řekl, že když přebereš příbuznému holku a ještě si brousíš zuby na jeho hrad, nemůže to dobře dopadnout.

DUŠIČKY
(Wszyscy święci), 2002 (P) 75 min.
Režie: Andrzej Barański
Hrají: Teresa Szmigielówna, Wieńczysław Gliński, Dorota Segda
Děj tohoto filmu se odehrává v den Všech svatých a citlivě vykresluje atmosféru svátku zesnulých, který je velmi pevně zakotven v polské národní tradici. Téměř osmdesátiletá Marie chce uspořádat své záležitosti a vyjasnit vše, co se týká života jejího a jejích dospělých dětí. Když hrdinka odhaluje bolestná tajemství minulosti, stává se film také pronikavou studií o složitých polských osudech. Tento snímek režiséra Andrzeje Barańského byl v roce 2002 na festivalu polských hraných filmů v Gdyni oceněn jako nejlepší televizní film.

EUKALYPTUS,
2001 (P) 72 min.
Režie: Marcin Krzyształowicz
Hrají: Adam Ferency, Leszek Zdybał, Dorota Stalińska
Eukalyptus je vyprávění o hledání ideálu ve světě zbaveném hodnot, surrealistický příběh o lidské přirozenosti, rozehraný formou westernu, v němž je mýtus Divokého západu podroben konečné zkoušce odolnosti. V nejzkaženějším městě Divokého západu, Rio Bravu, je láska vášnivější, zločin ukrutnější a poezie poetičtější než u samého lorda Byrona.

HOUŠTINA
(Rengeteg), 2003 (M) 95 min.
Režie: Benedek Fliegauf
Hrají: Rita Braun, Barbara Csonka, Edit Lipcsei, Barbara Thurzó, Gábor Dióssi, Bálint Kenyeres
Proč nechá někdo vlastního psa v cizím bytě? Proč nesmíme pustit k sobě domů bytosti, které mluví jen v noci? Co udělá otec, který považuje tělo vlastní dcery za odporně vyzývavé? Co si s sebou vezme člověk na osobní schůzku s mrtvým přítelem? Hrdinové Houštiny žijí v Budapešti, která se jednoho krásného dne spolu s ostatními ztratí v mlze.
Debut mladého režiséra, oceněný na několika festivalech (m.j. Berlín 2003), bude zastupovat maďarskou kinematografii v soutěži o Oscara 2004.

KRÁL JE NAHÝ
(Kráž je nahý), 2001 (SR) 26 min.
Režie: Yvonne Vavrová
Davové myšlení a chování je staré jako lidstvo samo. Podléhání autoritám, diktátorům a manipulátorům je fenomén, kterému neodolají mnohdy ani intelektuálnější vrstvy. Manipulaci podléhají lidé také v módě, kultuře, hudbě. Na toto téma se ve filmu zamýšlí herec Milan Lasica, kostýmní výtvarník Milan Čorba, sociolog František Šebej a další.

KRUTÉ RADOSTI
, 2002 (SR) 104 min.
Režie: Juraj Nvota
Hrají: Táňa Pauhofová, Ondřej Vetchý, Milan Mikulčík, Anna Šišková, Csongor Kassai, Július Satinský, Andy Hajdu
Komorní příběh, ve kterém složitý a tragický vztah dospívající dívky a jejího ambiciózního otce dramaticky poznamená, a snad i trochu změní mikrokosmos lokálního společenství na slovenském maloměstě na začátku dvacátého století.
V působivém prostoru idylické krajiny, zdánlivě odříznuté od světa vyvolá příchod mladé dívky nejprve skryté, později potlačované a potom kruté drama. Objeví se vášně, pokusy o hledání vlastní identity, projevy lásky a nenávisti.

LÁSKA MIMO ZÁKON
(Szerelemtől sújtva), 2002 (M) 90 min.
Režie: Tamás Sas
Hrají: Patrícia Kovács, Gábor Máté, Józsa Hacser, Rita Tallós, Imre Csuja, János Szilágyi
Malá Eva při autonehodě ztratí rodiče. Adoptuje ji spřátelená rodina. Nevlastní otec dospívající dívku svede, ona se do něj zamiluje a upne se na něho celou svou bytostí. Poté, co to matka zjistí, pošle dívku do dětského domova, ale milenci se dál tajně scházejí. Tak uplyne jedenáct let. Eva není schopna navázat vztah s jiným mužem, žije jen pro lásku k otčímovi. Ten jí oznámí, že se konečně rozvede. Když však Eva navštíví bývalou matku, zjistí, že ta je v pokročilém stupni těhotenství. V zoufalství vymyslí šílený plán...

MOJE PEČENÁ KUŘATA
(Moje pieczone kurczaki), 2002 (P) 63 min.
Režie: Iwona Siekierzyńska
Hrají: Agata Kulesza, Adam Nawojczyk, Maria (Majka) Maj
Příběh mladých manželů, kteří po ztrátě materiálních jistot postupně ztrácejí také schopnost komunikace v nejprostších životních situacích. Magda a Wojtek se po pětiletém pobytu v Kanadě vracejí se svým synkem zpět do Polska. Ubytují se lodžském bytě Magdiny matky a postupně vychází najevo, že se jim v Kanadě nedařilo. Dokáží se vzchopit a začít žít v obtížných hmotných podmínkách v Polsku?

MOVIE
, 2002 (ČR) 88 min.
Režie: Ivo Trajkov
Hrají: Ivo Trajkov, Madla Zimová, Karel Zima, Radim Valák
Putování režiséra ke svému filmu, aneb motorkáři ještě nevymřeli...
Kolektivní autorské dílo je v českém filmu dosud nevídanou osobní výpovědí o citové a umělecké prázdnotě, o cestě za tmou i světlem.

PO KOM JSEM
(W kogo ja się wrodziłem), 2001 (P) 59 min.
Režie: Ryszard Bugajski
Hrají: Andrzej Andrzejewski, Krzysztof Kolberger, Emil Karewicz
Tragikomické vyprávění o životě, pomíjivosti a osudu, kterému nelze uniknout. Příběh tří generací: dědeček, otec a syn jsou opět spolu, ale všichni si uvědomují, že ne nadlouho. Smrtelná nemoc je nesmlouvavá. Setkání, které zorganizoval nejmladší z mužů u příležitosti dne otců, je v mnohém poučí, umožní jim poznat jiné hodnoty, překonat bariéry, které je dělí, pochopit smysl života a také vysvětlit všechna dávná nedorozumění a zažehnat spory.

POSLEDNÍ VÝKŘIK!...(módy)
(Posledný výkrik!... módy), 1994 (SR) 40 min.
Režie: Yvonne Vavrová
Autorský film režisérky o módních zajímavostech a perličkách, o erotice kostýmu i kroje v průřezu času a století. Zamýšlí se nad paradoxy tradičního slovenského kroje a konfrontuje ho se současným oděvem.

RINALDO
, 2003 (M) 83 min.
Režie: Tamás Tóth
Hrají: János Bán, Péter Scherrer, Péter Andorai, Piroska Molnár, Lajos Kovács, Imre Csuja
Rinaldo je romantický dobrodružný film, klasická pohádka, s klasickými situacemi. Není to obyčejná detektivka, ale opravdová gangsterka. Je to maďarská verze Sedmi statečných, nejedná se však o western, ale o „eastern”. V ohrožení jsou obyvatelé jednoho budapešťského činžáku, které terorizuje banda předměstských gangsterů.
Na jejich obranu se postaví skupinka propuštěných továrenských dělníků.

RODNÁ ZEMĚ
(Kraj urodzenia), 2002 (P) 26 min.
Režie: Jacek Bławut
Sčítání lidu, které na území Polska proběhlo v roce 2002, se stalo pro tvůrce tohoto dokumentárního filmu příležitostí k podání nekonvenčního svědectví o polské současnosti. "Hrdinou" snímku je Radek, nezaměstnaný polštinář, který si ve své obtížné finanční situaci přivydělává jako sčítací komisař. Kamera ho v ospalém polském městečku doprovází na jeho putování od domu k domu, poznáváme obyčejné lidi, kteří mají často potřebu svěřit se se svými životními problémy.

RÓZSOVY PÍSNĚ
(A Rózsa énekei), 2003 (M) 98 min.
Režie: Andor Szilágyi
Hrají: Franco Castellano, Ildikó Bánsági, Maia Morgenstern, Dávid Zum
Podzim 1944. Židovští starousedlíci v Budapešti se propadají stále hlouběji do zoufalství a rezignace. Fašistický teror je součástí každodenního živoření a lidé, kteří nosí žlutou hvězdu, nemají mnoho nadějí na přežití. Několik z nich, kteří našli tajné útočiště v jedné předměstské vile, však naději mají: majitelem domu je totiž Imre Rózsa, světově proslulý operní pěvec, který - navzdory tomu, že je Žid - se těší nedotknutelnosti díky svému výjimečnému postavení. Rózsa se se svými hosty nestýká: zůstává ve svém pokoji a osazenstvo domu smí slyšet pouze jeho zpěv. Dům udržuje v chodu správce Géza Halász, který se jako jediný stýká s hostitelem. V průběhu krizí, do nichž se obyvatelé vily dostávají, je to právě on, kdo si vždy ví rady. Nikdo to nemůže vidět lépe než správcův čtrnáctiletý syn, jehož očima je vyprávění nahlíženo.

SHADOW PLAY
, 2002 (ČR) 6 min.
Režie a kamera: Viktor Kopasz, , 6 min.
Text: Jaromír Typlt (Zajetí - Fogság)
Hudba: Karel Drašnar
Poetický videofilm o rozkladu.

SLUHOVÉ OBRAZŮ
(Sluhovia obrazov), 1999 (SR) 26 min.
Režie: Yvonne Vavrová
Lidé přestávají číst. Počet tzv. „druhotných analfabetů” roste. Lidé podléhají obrazům, reklamám, billboardům - zkratkovitému způsobu vyjadřování. Dokumentární film o „atentátu” na slovo je zamyšlením nad ztracenou schopností člověka číst a nořit se do hlubin kvalitní literatury.

TAJNÉ FILMY POLSKÉ STÁTNÍ BEZPEČNOSTI
(Tajne taśmy SB), 2002, 35 min.
Režie: Piotr Morawski
V roce 2001 byly nalezeny pozůstatky velkého filmového archivu z období PLR, který byl v 80. letech zničen. Realizátoři přizvali k natáčení dokumentárního filmu o těchto materiálech pracovníky filmového štábu, kteří se podíleli na jejich vzniku, ale i důstojníka bývalé státní bezpečnosti. Na archivních materiálech jsou zachyceny nejdůležitější osoby spojené s opozičním hnutím v PLR, ale je v nich zaznamenán i dramatický čin Ryszarda Siwce, který se v roce 1968 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

TANČÍRNA
(Táncrend), 2003 (M) 46 min.
Režie: Lívia Gyarmathy
Postarší učitel tance žijící ve velkoměstském paneláku jednou týdně nasedá do auta, aby v zapadlé vesničce v místním „kulturáku” vedl taneční kurzy. V životě vesničky hrají kurzy velmi důležitou roli; učitelka, prodavačka z konzumu, pošťák i chovatel vepřů shazují rozšmajdané pracovní boty, nazouvají střevíčky a lakýrky a v rytmu rumby, tanga či valčíku se přenášejí do jiného světa. Na závěrečný ples - i přesto, že lije jako z konve - se dostaví celá vesnice.

TÝDEN V PEŠTI A V BUDÍNĚ
(Egy hét Pesten és Budán), 2003 (M) 90 min.
Režie: Károly Makk
Hrají: Iván Darvas, Mari Törőcsik, Eszter Nagy-Kálózy, Eileen Atkins, Dezső Garas, Attila Kaszás
Starý muž se po čtyřiceti letech strávených pohodlným životem v cizině po podivném telefonátu vrací do Budapešti. Setkává se se svou dávnou láskou a dozvídá se, že jejich minulost skrývá mnohá tajemství, s nimiž se musí konfrontovat. Minulost se netýká jen jejich osudů, zásadně ovlivní také životy dalších lidí.

VAGABUND
(Vagabond), 2002 (M) 97 min.
Režie: György Szomjas
Hrají: Péter Simon, Kata Horváth, Gráci Benje, Róbert Kerényi, Judit Ábrahám,
Csaba Simon
Počátkem 70. let 20. století se v Maďarsku začalo šířit hnutí takzvaných tančíren, které mají svůj původ v prostředí sedmihradských Maďarů. Po celé zemi, na venkově i ve městech, začaly vznikat tančírny, kde mladí lidé po večerech provozovali tradiční lidové - většinou kolové - tance a hudbu různých etnik. Do dneška je to velmi populární a masově provozovaný způsob společenské zábavy.
V tomto prostředí specifické subkultury se ocitají hrdinové filmu, vesměs ztracené existence velkoměsta - vagabundi. Hraný příběh se neustále prolíná s autentickými ukázkami maďarských, jugoslávských i cikánských tradičních tanců a hudby.


VSTÁVEJ, KÁMO, NESPI
(Kelj fel, komám, ne aludj), 2002 (M) 85 min.
Režie: Miklós Jancsó
Hrají: Zoltán Mucsi, Péter Scherrer, Ildikó Tóth, Miklós Jancsó, Gyula Hernádi, Béla Fesztbaum
„Stojíme uprostřed pusty, gatě nám vlají.” Znovu jsou tu Pepe a Kapa, nesmrtelní hrdinové čtvrtého volného pokračování mistrovy tragigrotesky (Lucerna Páně v Pešti, Kurva! komáři, Poslední večeře u arabského šedáka). I tentokrát si ve svém filmu zahráli také pan režisér i jeho scenárista Gyula Hernádi, kteří v tomto pokračování ještě přitvrdili.

VŠECHNO NEJLEPŠÍ
(Boldog születésnapot), 2003 (M) 99 min.
Režie: Csaba Fazekas
Hrají: Gergely Kocsis, Eszter Ónodi, Judit Hernádi, Gábor Máté, András Bálint, Kati Kovács
Hlavní hrdina filmu si ráno v den svých 30. narozenin náhle uvědomí, že některých věcí si v životě neužil a že nedosáhl tak vysoko, jak by ve svém věku měl. Připraví si seznam promeškaných věcí a rozhodne se, že všechno dožene během jednoho dne.
Film vypráví příběh tohoto jednoho dne.

ZOBÁKEM A PAŘÁTEM
(Dziobem i pazurem), 2001 (P) 52 min.
Režie: Krystian Matysek
Ojedinělý autorský dokumentární film o životě ptáků. Film vznikal více než tři roky a obsahuje unikátní záběry mj. boje krkavců a kání o zdechlinu, námluv tetřeva či jeřába a lovu orla skalního. Toto dílo překračuje běžný rámec filmů o přírodě: autor ve snaze vyhnout se zbytečnému poučování zcela rezignuje na slovní komentář. Zejména v záběrech ilustrujících vliv atmosférických jevů (vítr, bouře, déšť) na přírodu dosahuje tento film nezvyklé estetické působivosti.

ŽELARY
, 2003 (ČR) 150 min.
Režie: Ondřej Trojan
Hrají: Aňa Geislerová, György Cserhalmi, Jaroslava Adamová, Miroslav Donutil, Jaroslav Dušek, Iva Bittová, Anička Věrtelářová, Tomáš Žatečka
Želary jsou příběhem o střetu dvou rozdílných světů, dvou různých lidských povah. Jsou příběhem o zvláštním vztahu, ze strachu, obav a nedůvěry, dokonce i z odporu vyrostlé silné osudové lásky. Lásky tmelené společným úsilím přežít.
Želary jsou rovněž vyprávěním o nádherném kusu země, kde se vše odvíjí v souladu s přírodou a jejími často krutými, pravěkými zákony, jimž se člověk musí přizpůsobit, ctít je a vycházet z nich ve svém počínání.
V neposlední řadě jsou Želary i dramatickým příběhem plným nečekaných osudových zvratů, odehrávajících se na Bohem zapomenutém místě, v jakémsi oku uragánu uprostřed válkou zkoušené Evropy.

66 SEZON
(66 sezón), 2003 (SR) 86 min.
Režie: Péter Kerekes
Generace plavců se v průběhu desetiletí střídají, touha po vodě jako po místu absolutní rovnosti však zůstává...
Dokumentární snímek o Staré plovárně v Košicích, kam se i dějiny chodily koupat: prostřednictvím několika příběhů, které se zde odehrály mezi léty 1936 a 2002 film zachycuje nejen 66 sezón proslulé plovárny, ale jejím prostřednictvím i historii střední a východní Evropy. Prostor plovárny tak dostává další metafyzický rozměr - připomíná zmenšený model světa, kde se s menší či větší intenzitou prolínají soukromé příběhy s obecnými dějinami.
Filmový klub ČVUT


Poslední změna: 10.10.2003


HomeO klubuProgramAktualityArchivRecenzeOdkazyKontaktFórum